ZALOGUJ 0,00 zł 0

Cydr Szczepanówka - dlaczego rozpoczęliśmy produkcję cydru

Cydry ze Szczepanówki to trunki rzemieślnicze wytwarzane przez naszą rodzinę. Jaka jest ich historia? Dlaczego rozpoczęliśmy produkcję cydru w Szczepanówce? W jaki sposób są produkowane? Tego dowiesz się w niniejszym wpisie.

17.04.2021

Historia

Pomysł na rozpoczęcie produkcji cydru na szerszą skalę przyszedł do nas w 2013 roku. W tym samym czasie rozpoczynaliśmy przygodę z tłoczeniem soku z jabłek. Kupiliśmy linię do produkcji soków naturalnie mętnych i zajęliśmy się przetwórstwem. Temat cydru pojawiał się co jakiś czas w Szczepanówce. Pierwsze próby wytworzenia naturalnie musującego cydru były edukujące i jednocześnie przezabawne. Dokładnie pamiętam jeden z cydrów, który miał w sobie tak dużą ilość bąbelków, że po otwarciu butelki zostawała w niej 1/3 całości. Smak tego cydru był fenomenalny - wytrawny a zarazem bardzo lekki i świeży. 

2014 rok przyniósł sadownictwu nadwyżkę jabłek. Rosja nałożyła embargo na polskie owoce i warzywa. Dla nas jako sadowników był to nie lada problem. Spora ilość jabłek została w naszych magazynach. Postanowiliśmy zaryzykować i rozpocząć produkcję cydru. Skompletowaliśmy linię produkcyjną i w 2015 roku przygotowaliśmy pierwszy nastaw cydrowy. 

Czy nadwyżka jabłek to główny powód rozpoczęcia przygody cydrowej? 

Oczywiście, że nie. Cała nasza rodzina kocha jabłka. Sadownictwo to nasza wielka, rodzinna pasja. Rozszerzenie naszych zainteresowań o kolejny produkt wytwarzany z jabłek stanowiło dla nas dosyć oczywistą sprawę. Mieszkamy na pięknej Lubelszczyźnie słynącej z doskonałych upraw sadów jabłoniowych. Cydr wytwarzany z naszych lubelskich jabłek jest idealnym kandydatem do promocji regionu. Uwielbiamy produkty lokalne, regionalne, tworzone z pasją - dlatego postanowiliśmy dodać do naszej oferty również lokalny cydr. 


Produkcja cydru w Szczepanówce 

Cydry ze Szczepanówki są wytwarzane metodami tradycyjnymi. Produkowane są wyłącznie z własnych owoców, które uprawiamy w naszych sadach. Przy każdym nastawie łączymy różne odmiany surowców, aby każdy produkt posiadał swój unikatowy styl i charakter. Stosujemy powolną fermentację, w wyniku której powstaje naturalnie musujący, wytrawny trunek. 

Produkcja rozpoczyna się na etapie zbiorów jabłek. Wybieramy zdrowe i dojrzałe owoce, z których wyciskamy sok. Do fermentacji używamy drożdży szlachetnych. Po zakończeniu fermentacji alkoholowej cydr dojrzewa przez kilka miesięcy. W przypadku rocznika 2016 zastosowaliśmy metodę klarowania cydru. Roczniki 2015 i 2018 są mętne, niefiltrowane, czyli posiadają naturalny osad. Rozlew do butelek zawsze wypada u nas w wakacje. Po butelkowaniu cydr zostawiamy do leżakowania, aby wydobyć z niego głębię, smak i aromat. Regularnie badamy produkt organoleptycznie i kontrolujemy jego stan. Następnie po kilku miesiącach dojrzewania w butelkach przychodzi czas na banderolowanie i etykietowanie. Ilustracja 1. Schemat produkcji cydru rzemieślniczego w Szczepanówce. Przygotowała Joanna Odrobińska. 


Każdy etap produkcji cydru wymaga od nas dużego zaangażowania, cierpliwości i kreatywności. 

Cydry ze Szczepanówki są orzeźwiające, esencjonalne i owocowe, a przede wszystkim są wynikiem wieloletniej pracy całej rodziny. 

O cydrze mogłabym pisać wiele, a tak naprawdę należy ich po prostu spróbować. 

W ofercie posiadamy trzy roczniki Cydru Szczepanówka: 2018, 2016 oraz 2015. 


Zapraszam do degustacji wyjątkowych trunków.

Pozdrawiam

Ola | @szczepanowka