ZALOGUJ 0,00 zł 0

Jagoda kamczacka - polskie superfoods

jagoda, soki, zdrowie

Jagoda kamczacka to niesamowity owoc i zasługuje na szczególną uwagę ze względu na jej właściwości prozdrowotne. Granatowe, podłużne owoce o charakterystycznym lekko kwaśnym smaku posiadają ogromną ilość związków fenolowych oraz innych cennych witamin i minerałów. Jagoda kamczacka posiada silne właściwości przeciwutleniające. Jej owoce idealnie nadają się do produkcji soków, syropów czy dżemów. Poznaj 6 powodów by włączyć do swojej diety sok z jagody kamczackiej.

28.06.2021

Czym jest jagoda kamczacka


Jagoda kamczacka jest to roślina owocodajna. Nie jest to borówka ani jagoda, a wiciokrzew. Jagoda kamczacka to polska nazwa gatunku rośliny, która pochodzi z Rosji (Lonicera kamtschatica) oraz z Hokkaido w Japonii (Lonicera caerulea var. emphyllocalyx). W Polsce gatunek ten posiada wiele synonimów, takich jak wiciokrzew siny, suchodrzew jadalny, suchodrzew siny czy borówka kamczacka. Jagoda kamczacka to bardzo wytrzymała roślina. Znosi trudne warunki uprawne jak kiepska gleba czy bardzo niskie temperatury. 


Jagoda kamczacka pochodzi z Azji południowo-wschodniej. Obecnie jest coraz chętniej uprawiana w Polsce



Owoce jagody kamczackiej (odmiana Zojka) po zbiorze. 

Owoce jagody kamczackiej są soczyste, słodko-kwaśne i smaczne. Charakteryzują się fioletowo-granatową barwą, aksamitną skórką oraz owalnym i podłużnym kształtem.  Jagoda kamczacka smakuje najlepiej kiedy jest świeża, zerwana prosto z krzaczka. Niestety owoce występują tylko w czerwcu, ale jagodę kamczacką z powodzeniem można wykorzystywać do produkcji domowych przetworów takich jak dżemy, konfitury czy soki. Owoce można również mrozić i wykorzystywać w późniejszym czasie do przygotowania kremów do tortów (bardzo polecam tą opcję) lub do smoothie. 


Właściwości prozdrowotne tej rośliny są od wieków cenione w Rosji, Chinach i Japonii. W Azji jagoda kamczacka jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ludowej.

Jagoda kamczacka to nadal roślina mało znana w Polsce, nie jest uprawiana na szeroką, przemysłową skalę. W ostatnim czasie można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania jagodą kamczacką. Nic dziwnego bowiem jagoda kamczacka jest bogatym źródłem związków fenolowych, które korzystnie wpływają na organizm. To prawdziwy super owoc! 


Dlaczego owoce jagody kamczackiej są tak wyjątkowe?


Uważa się, że owoce jagodowe stanowią najbogatsze źródło związków fenolowych, jakie można włączyć do codziennej diety. W owocach jagody kamczackiej można znaleźć antocyjany, flawonoidy i kwasy fenolowe. Aktywność biologiczna polifenoli zapewnia jagodzie kamczackiej działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto, jagoda kamczacka stanowi bogate, naturalne źródło witamin i minerałów. Znajdziemy tutaj witaminę C (zawierają od 30,5 do 186,6 mg kwasu askorbinowego na 100 g) i A, tiaminę (wit. B1) fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo i jod. 

Owoce jagody kamczackiej odtruwają organizm z toksyn, nawet w przypadku zatrucia lekarstwami czy metalami ciężkimi. Ponadto pomagają w regeneracji organizmu, wspomagają w walce z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Udowodniono, że jagoda kamczacka posiada właściwości antyzapalne, antysklerotyczne oraz łagodzące alergiczne dolegliwości pokarmowe.

Sok z jagody kamczackiej zawiera jedynie 46 kcal w 100 g produktu. Sok z jagody kamczackiej to bomba witaminowa. Przy tak niskiej kaloryczności otrzymujemy całe bogactwo witaminy C i A oraz żelazo, jod, potas, wapń czy magnez. Sok z jagody kamczackiej może stanowić uzupełnienie codziennej, zbilansowanej diety osób dorosłych jak i dzieci. 


Dlaczego warto pić sok z jagody kamczackiej?


Jagoda kamczacka to naturalne źródło antocyjanów

Jagoda kamczacka jest naturalnym źródłem antocyjanów, które wywierają korzystny wpływ na organizm oraz odpowiadają za ciemnoniebieską barwę jagód. Antocyjany są wchłaniane w jelicie cienkim oraz w żołądku. Antocyjany charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami przeciwutleniającymi, przyczyniając się do zmniejszenia stresu oksydacyjnego. Redukują tworzenie się wolnych rodników przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych. Ponadto, antocyjany wzmacniają naczynia krwionośne oraz zapobiegają miażdżycy. 

Antocyjany pochodzące naturalnie z owoców jagody kamczackiej poprawiają wzrok oraz wspomagają leczenie chorób oczu. Mogą mieć wpływ na:

- adaptację oka do widzenia po zmroku,
- wzmacniają naczynia włosowate,
- zwiększają przepuszczalność śródbłonka,
- przyczyniają się do poprawy wzroku,
- spowalniają rozwój jaskry.

Średnia zawartość antocyjanów w jagodzie kamczackiej wynosi 1080 mg / 100 g świeżych owoców i jest ona znacząco większa w porównaniu do innych owoców zawierających antocyjany, takich jak maliny ( 50 mg / 100 g), czarne porzeczki (100 mg / 100 g), czerwone porzeczki (75 mg / 100 g), borówka amerykańska (150 mg / 100 g). 


Zastosowanie jagody kamczackiej

Czerwiec to czas na polskie jagody kamczackie. Korzystajmy z dobrodziejstwa tych owoców ile tylko się da. Zbiory jagody kamczackiej trwają od połowy do końca czerwca. Jest to dość krótki okres czasu kiedy owoce występują w postaci świeżej. Najlepiej smakują zerwane prosto z krzaczka. Wiadomo. Tak każdy owoc smakuje najlepiej. Aby cieszyć się smakiem niebieskich jagód odrobinę dłużej można skorzystać z opcji mrożenia owoców. W takiej postaci nawet zimą możemy zajadać te pyszne owoce lub dodawać je do smoothie czy deserów. 


Tłoczony na zimno sok z jagody kamczackiej 


Rewelacyjną opcją na wykorzystanie jagód kamczackich są bezpośrednio wyciskane soki. Taka metoda tłoczenia soków umożliwia zachowanie w produkcie wszelkich witamin i minerałów, błonnika czy pektyn zawartych w świeżych owocach. Tłoczony na zimno sok z jagody kamczackiej to skoncentrowana dawka niezbędnych składników odżywczych. Sok z jagody kamczackiej możemy zabrać do pracy, szkoły czy na wakacje i cieszyć się smakiem jagód przez cały rok.


Ilustracja. Zalety soków ze Szczepanówki. 


Jeżeli jeszcze nie próbowałaś bezpośrednio wyciskanego soku z jagody kamczackiej to zapraszam do skorzystania z naszej bogatej oferty soków z jagody dostępnej w sklepie online (klik) oraz w sklepie stacjonarnym znajdującym się w naszym gospodarstwie. 


Dlaczego warto pić sok ze Szczepanówki?


- soki są tłoczone metodą na zimno i delikatnie pasteryzowane z zachowaniem cennych składników odżywczych
- posiadają prosty i krótki skład, są w 100% naturalne 
- są bez dodatku wody, cukru, konserwantów
- są niefiltrowane, posiadają naturalny osad składający się z największych cząstek miąższu owoców
- wyciskane bezpośrednio ze świeżych owoców. 


Na ilustracji nasza propozycja soku z lekko kwaśnej jagody kamczackiej w połączeniu ze słodkim jabłkiem.
Idealny balans pomiędzy słodyczą a kwaskowatym smakiem owoców kamczackiej. Sok w opakowaniu
bag in box (worek z kranikiem dozującym w kartonie). 


Kolejnym zastosowaniem jagody kamczackiej są domowe przetwory takie jak konfitury i syropy. Słodko-kwaśny dżem z jagody kamczackiej świetnie sprawdzi się jako dodatek do tortów, ciast, naleśników lub po prostu na kanapkę do śniadania. Natomiast syrop z jagody kamczackiej będzie idealnie pasować do herbat, deserów czy drinków. 


Na zdjęciu syrop z jagody kamczackiej, który wytwarzamy w naszej manufakturze. 

Podsumowanie

Obecnie jagoda kamczacka jest mało popularna wśród konsumentów. Czas na "super jagodę" dopiero nadchodzi. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zyska ona na popularności, ponieważ ma super moc, smakuje rewelacyjnie oraz wykazuje genialne właściwości prozdrowotne. Z całą pewnością może stanowić alternatywę dla pozostałych owoców jagodowych. 


Życzę dużo zdrowia! 
Pozdrawiam

Ola | @szczepanowka


Zobacz pozostałe produkty z jagodą kamczacką dostępne w naszej ofercie (klik):


Skorzystaj z naszej usługi tłoczenia soku z jagody kamczackiej. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce "Usługa Tłocznia". 


Literatura:
[1] I. Szot i in. Jagoda kamczacka - właściwości prozdrowotne owoców i możliwości ich zastosowania. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2014, 4 (95), 18-29.
[2] J. Kaniewska i in. Przydatność przetwórcza i charakterystyka owoców jagody kamczackiej i jej przetworów. Nauki Inżynierskie i Technologie. 2013 4(11).
[3] M. Kula. M. Krauze-Baranowska. Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L.) - aktualny stan badań fitochemicznych i aktywności biologicznej. Postępy Fitoterapii 2/2016, 111-118.
[4] L. Bell, C.M. Williams. A pilot dose-response study of the acute effects of haskap berry extract (Lonicera caerulea L.) on cognition, mood, and blood pressure in older adults. European Journal of Nutrition 58, 3325-3334 (2019). 
[5] http://www.konferencjakamczacka.pl/o-jagodzie-kamczackiej/ [dostęp online 22.06.2021]