Zapraszany na kurs pszczelarski podstawowy 27.07.2024. Więcej informacji w zakładce Kursy!
ZALOGUJ 0,00 zł 0

Ocet Jabłkowy - czym jest i jak wpływa na odchudzanie

ocet, zdrowie

Ocet jabłkowy znajduje zastosowanie w gastronomii oraz kosmetyce. W ostatnim czasie zdobył na popularności ze względu na jego właściwości wspomagające odchudzanie. Czym jest i jak powstaje ocet jabłkowy? Jakie właściwości posiada ocet z jabłek? Czy stosując ocet jabłkowy pozbędziesz się zbędnych kilogramów? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.

15.01.2021

Czym jest oraz jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji octowej jabłek. Otrzymujemy produkt o charakterystycznym octowym smaku, jabłkowym aromacie oraz kwaskowatym smaku. Charakteryzuje się lekko mętną konsystencją oraz żółto-bursztynową barwą. Niepasteryzowany oraz naturalny – bez dodatku konserwantów, wody, cukru i innych chemicznych dodatków. Prawdziwy, rzemieślniczy ocet powinien posiadać w swoim składzie jedynie ocet z jabłek. 

Ocet jabłkowy znajduje szerokie zastosowanie w kuchni jako np. dodatek do sałatek i sosów oraz w kosmetyce jako składnik szamponów i odżywek do włosów lub kremów. Ponadto, ocet jabłkowy (oczywiście mowa tu o naturalnym occie) jest źródłem wielu witamin i związków mineralnych. Jego obecność w diecie korzystnie wpływa na zdrowie jak i proces odchudzania i oczyszczania organizmu z toksyn. Ocet jabłkowy zawiera blisko 90 drogocennych składników odżywczych, takich jak:

 • ·       Minerały: potas, fluor, żelazo, fosfor, sód, miedź i wiele innych
 • ·       Witaminy: A, C, E, P, z grupy B
 • ·       Polifenole (działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne, przeciwzapalne)
 • ·       Aminokwasy
 • ·       Kwas octowy, mlekowy, cytrynowy
 • ·       Pektyny (przyśpieszają metabolizm, ułatwiają trawienie, oczyszczają organizm z toksyn)


Ocet jabłkowy – wpływ na odchudzanie

Wiele się mówi o pozytywnym wpływie octu jabłkowego na odchudzanie oraz utracie tkanki tłuszczowej z jego pomocą. Niestety sam ocet z jabłek nie wystarczy, żeby zgubić zbędne kilogramy, aczkolwiek jego spożywanie połączone ze zdrowym trybem życia może przynieść wymierne korzyści. Zachowanie zgrabnej sylwetki lub utrata zbędnych kilogramów wiąże się z utrzymaniem aktywnego trybu życia, zdrowej diety oraz nawodnienia organizmu. Naturalny i rzemieślniczy ocet jabłkowy jest jednym z produktów, który wspomaga pracę metabolizmu i pomaga w utracie kilogramów.

Korzystny wpływ octu jabłkowego na odchudzanie wynika z paru jego właściwości:

 • ·       Reguluje poziom glukozy we krwi
 • ·       Reguluje poziom cholesterolu
 • ·       Zapewnia uczucie sytości
 • ·       Przyśpiesza pracę metabolizmu
 • ·       Korzystnie wpływa na trawienie, wspomaga pracę jelit
 • ·       Zmniejsza ryzyko pojawienia się efektu jojo


Ocet jabłkowy – stosowanie

Ocet jabłkowy stosowany w odpowiednich proporcjach jest bezpieczny dla zdrowia. Jest on niskokaloryczny, jedna łyżka zawiera tylko 3 kcal, dlatego też warto go stosować w trakcie odchudzania. Ocet jabłkowy należy spożywać rozcieńczony:

Wystarczy 1 łyżkę octu z jabłek dodać do szklanki wody.

Jeżeli nie odpowiada nam posmak takiej mikstury to warto dodać do niej soku z cytryny bądź łyżeczkę miodu. Można również zastosować naturalny sok jabłkowy i przygotować smaczny napój składający się z wody, octu i soku. Najczęściej ocet jabłkowy z wodą jest stosowany z rana. Choć niektórzy sięgają po niego w ciągu dnia przed posiłkiem lub kiedy mają ochotę na coś słodkiego.

 

Mam nadzieję, że tym artykułem przybliżyłam i wyjaśniłam pojęcie octu jabłkowego. Początek nowego roku to idealny moment na zadbanie o swoje ciało i zdrowie. A może już korzystasz z octu jabłkowego i znasz jego liczne zalety? Więcej wskazówek na temat octu jabłkowego powstanie w najbliższym czasie.

Tymczasem najwyższej jakości, długo fermentowany ocet jabłkowy znajdziesz u nas w Szczepanówce. Rzemieślniczy, niepasteryzowany ocet z jabłek uprawianych w naszych sadach od kilku pokoleń.

 

Trzymaj się zdrowo!

Pozdrawiam

Ola | @szczepanowka


Bibliografia:

[1] R. Reszke, A. Reich. Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce. Forum Dermatologicum 2016, tom 2, nr 2, 51-59.

[2] Bright, Sierra. 11 Reasons You Should Drink A Tbsp Of Apple Cider Vinegar Every Day. Natural Livinga Ideas 2016.

[3] Apple Cider Vinegar Benefits. Newport Natural Health 2017.  

[4] A. Maciąg. Ocet jabłkowy. https://agnieszkamaciag.pl/ocet-jablkowy/ (dostęp 15.01.2021)